12
Feb
12
Feb

API zapasy ropy naftowej, Activision Blizzard i Shopify zarobki

W poniedziałek dolar zwiększył zyski w stosunku do większości walut. W szczególności dwie waluty pozostały względnie stabilne w stosunku do dolara - rosyjski rubel (RUB) i indyjska rupia (INR). Niedawno rosyjski bank centralny ogłosił, że stopy procentowe pozostaną bez zmian, a agencja ratingowa Moody's podniosła ocenę Rosji z powrotem na obszar o ratingu inwestycyjnym. Analitycy wyjaśnili silny ruch indyjskiej rupii jako skutki ostatniej obniżki stóp przez bank centralny i tańszą ropę na światowych rynkach.

Ceny złota były prawie niezmienione, podczas gdy analitycy wyjaśnili, że rynki czekają na dalsze szczegóły dotyczące rozwoju polityki handlowej przez USA. Ceny platyny spadły jeszcze bardziej do najniższego poziomu od początku stycznia, a pallad również spadł po osiągnięciu najwyższego poziomu od trzech tygodni.

Po wczorajszej pozytywnej sesji handlowej w poniedziałek, europejskie indeksy giełdowe otworzyły się zdecydowanie wyżej. Indeksy na innych rynkach światowych notowane były we wtorek rano w większości bez zmian, z nieznacznym spadkiem na niektórych rynkach chińskich. Ogólny bilans akcji mógł być pozytywny, ze względu na możliwość zapobiegania ponownego zamknięciu rządu USA i doniesień, że prezydent USA Trump chciałby wkrótce spotkać się z chińskim partnerem Xi, aby omówić kwestie handlowe.

We wtorek w USA zostanie opublikowany Indeks NFIB dla małych przedsiębiorstw i tygodniowy raport sprzedaży Redbook. Później na sesji giełdowej Azji i Pacyfiku zostanie opublikowany indeks cen japońskich dóbr kapitałowych (PPI), a decyzję o poziomie stop procentowych podejmie Bank Rezerwy Nowej Zelandii (RBNZ).

EUR/USD

Kontynuacja zwycięskiej passy dolara pchnęła EUR/USD dalej poniżej poziomu 1,13. Tymczasem euro zakończyło przegraną passę z japońskim jenem (JPY) i frankiem szwajcarskim (CHF). Inflacja szwajcarska pod względem wskaźnika CPI była jeszcze niższa niż oczekiwano na poziomie -0,3% (oczekiwano -0,2%) m/m.

Stosunkowo niewiele podstawowych danych pojawi się ponownie we wtorek, a w środę pojawia się dane europejskiej produkcji przemysłowej, a ze strony USA spodziewany jest wskaźnik cen konsumpcyjnych (CPI).

Jeszcze w tym tygodniu spodziewany jest europejski bilans handlowy i PKB za IV kwartał.

The EUR/USD chart

GBP/USD

W przypadku funta szterlinga (GBP) przegrywająca passa trwa nadal, ponieważ waluta ponownie przekroczyła próg 1,29 i osiągnęła nowe 3-tygodniowe minimum. Wyniki gospodarcze były jeszcze gorsze niż oczekiwano, a produkcja przemysłowa spadła o -0,5% m/m trzeci miesiąc z rzędu. Produkt krajowy brutto (PKB) również wykazał ujemny rozwój w ostatnim miesiącu sprawozdawczym, a roczna dynamika PKB wynosi obecnie 1,3% (oczekiwano 1,4%).

Niedawna analiza HSBC wykazała, że funt może podlegać znacznym ruchom, gdy tylko będzie jasne, co dzieje się z Brexitem. Bank wspomniał, że Brexit "bez porozumienia" miałby bardzo niekorzystny wpływ na walutę, podczas gdy umowa Brexit lub bez żadnej umowy Brexit, mogłyby pchnąć  brytyjska  waluta.

Kolejne dane ekonomiczne są oczekiwane w środę z indeksem cen konsumpcyjnych (CPI) i indeksem cen producenta (PPI) za styczeń.

The GBP/USD chart

Ropa WTI

Ropa zamknął się prawie bez zmian po osiągnięciu najniższego poziomu od 3,5 tygodnia w ciągu dnia. Ceny ropy były pod presją, ze względu na fakt, iż zamknięto rafinerię ropy naftowej w stanie Illinois.

Z drugiej strony optymizm, że Stany Zjednoczone mogą ostatecznie zawrzeć umowę handlową z Chinami i prawdopodobnie zapobiec zamknięciu rządu USA, dodają optymizmu rynkowi. Również sankcje USA w krajach produkujących ropę, Wenezuelę i Iran, jak również zobowiązanie OPEC do utrzymania równowagi rynków mogły mieć wpływ na ostatni rozwój.

We wtorek American Petroleum Institute (API) opublikuje cotygodniowy raport na temat zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. Energy Information Administration (EIA) opublikuje w środę tygodniowe inwentaryzacje ropy naftowej, benzyny i destylatów. Również w środę Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) opublikuje swój miesięczny raport z rynku ropy.

The Ropa WTI chart

US 500

Większość głównych indeksów giełdowych, z wyjątkiem Dow (30 USD), zamknęła się w poniedziałek wyżej. Ostatnie doniesienia wskazują, że przywódcy Republikanów i Demokratów zawarli umowę, aby zapobiec ponownemu zamknięciu rządu, do czasu zatwierdzenia przez prezydenta Trumpa.

Banki (ETF w USA + 0,83%) i przemysłowe (ETF w USA + 0,72%) znalazły się wśród najlepszych wyników z dnia. Znaczący spadek odnotowano jednak w przypadku konopi indyjskich (ETF konopi w USA -2,25%), i firm takich jak Tilray (-4,05%), Canopy Growth (-3,32%) i  Aurora Cannabis (-4,65%). Pomimo silnego wzrostu przychodów i dużego udziału w rynku, o którym doniesiono w ostatnim raporcie kwartalnym firmy Aurora Cannabis, akcje zwiększyły straty po godzinach handlowych, z powodu utraty wartości pozostałych udziałów w tym sektorze oraz spadku marży z zysku.

Akcje platformy produktów spożywczych Grubhub (-9,44%) odnotowały spadek wartości po kwartalnych wynikach, które wykazały wolniejszy wzrost niż przed rokiem i rozczarowanie względem oczekiwań inwestorów odnośnie wyników finansowych.

Sezon zarobków jest kontynuowany przez firmy takie jak Activision Blizzard, Twilio i Shopify, które opublikują swoje wyniki kwartalne we wtorek, a następnie Cisco, AIG i SurveyMonkey w środę i Nvidię w czwartek.

The US 500 chart

Materiały zawarte w niniejszym dokumencie, nie zostały stworzone przez Vestle ale przez niezależną stronę trzecią i nie powinny w żaden sposób być rozumiane, bezpośrednio lub pośrednio, jako porady inwestycyjne, rekomendacje lub sugestie o strategii inwestycyjnej w odniesieniu do instrumentów finansowych, w jakikolwiek sposób. Każde wskazanie dotychczasowych wyników lub symulację wyników z przeszłości w tym dokumencie nie są wyznacznikiem przyszłych wyników.
Po pełne zrzeczenie kliknij tutaj.