12
Jun
12
Jun

EIA zapasy ropy, US inflacja, decyzja tureckiego banku centralnego ws. stop

Dolar nadal jest handlowany znacznie słabiej niż w ubiegłym tygodniu, ponieważ rynki spodziewają się, że Rezerwa Federalna ogłosi w przyszłym tygodniu, iż uwzględni negatywny sentyment z późnego etapu cyklu gospodarczego i możliwe konsekwencje konfliktu handlowego. Prezydent USA Trump nadal skarżył się na „destrukcyjną” politykę banku centralnego ze względu na wysoką stopę procentową i silny dolar.

Waluty rynków wschodzących, takie jak meksykańskie peso (MXN) lub południowoafrykański rand (ZAR), były silniejsze w stosunku do dolara, podczas gdy lira turecka (TRY) ustabilizowała się wokół 5,8 w parze USD/TRY, pomimo obaw, co się stanie, gdy Turcja odbierze dostawy kontrowersyjnego rosyjskiego systemu rakietowego S-400. Jako pierwszy krok Stany Zjednoczone zlikwidują sprzedaż myśliwców F-35 do Turcji i anulują szkolenie dla tureckich pilotów.

We wtorek indeksy giełdowe w Europie zamknęły się głównie na plusie, podczas gdy rynki amerykańskie, a później Azja, spadły. Europejskie indeksy podążyły za tym trendem do środy rano.

W środę oczekuje się danych o inflacji z Hiszpanii. Również niektóre przemówienia bankiera centralnego, takie jak prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi, są zaplanowane na ten dzień. Turecki bank centralny ogłosi również decyzję w sprawie stóp procentowych. Tureckie media donoszą, że ogólne oczekiwania są takie, że bank pozostawi je bez zmian, a według agencji Anadolu tylko garstka ekonomistów spodziewa się obniżki stóp procentowych między 0,5 a 1,5 proc. Następnie na sesji giełdowej w Ameryce Północnej można skupić się na indeksie cen konsumpcyjnych (CPI) z USA w maju, gdzie roczny wskaźnik CPI ma umiarkowanie spaść z 2 procent odnotowanych w zeszłym miesiącu. Następnie w czwartek na sesji giełdowej w Azji i Pacyfiku opublikowana zostanie australijska stopa bezrobocia i japoński Tertiary Index.

EUR/USD

Biorąc pod uwagę słabość dolara, para EUR/USD zbliża się do 11-tygodniowego maksimum. W środę indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych w Hiszpanii spadł zgodnie z oczekiwaniami do 0,8% r/r w maju, co jest wartością niższą niż niemiecka lub hiszpańska inflacja z poprzednich miesięcy. Oba kraje opublikują również dane dotyczące indeksu cen jeszcze w tym tygodniu.

W środę zaplanowano wystąpienia prezesa EBC Mario Draghiego oraz innych bankierów centralnych. Z amerykańskich danych oczekuje się  CPI za maj i Związek Banków Hipotecznych opublikuje tygodniowe wskaźniki rynkowe. Później poziom budżetu skarbowego zostanie opublikowany z oczekiwaniem deficytu na poziomie około 198 miliardów dolarów.

The EUR/USD chart

Germany 30

Niemiecki indeks giełdowy był jednym z najlepiej zachowujacych się w Europie, po tym jak we wtorek rozpoczął się znaczący wzrost, a poniedziałek był dniem wolnym od pracy.

Pomimo stanowiska Komisji Europejskiej, aby nie dopuścić do połączenia Thyssenkrupp (+ 5,03%) i Tata Steel, akcje Thyssenkrupp zamknęły się w poniedziałek znaczącym wzrostem. Kierownictwo firmy wskazało, że zmusiłoby to ich do zmniejszenia liczby pracowników o sześć tysięcy, a także zrezygnowało z planów podziału działalności.

Akcje Lanxess (+ 4,25%) były również jednym z najlepszych wyników w niemieckim indeksie. Firma ogłosiła niedawno, że od stycznia udało się odkupić ponad 4 miliony swoich akcji.

Zapasy walczącego Deutsche Banku (+ 3,81%) przesunęły się również wyżej, mimo że agencja ratingowa podała tylko rating BBB, który jest tylko o dwa poziomy wyższy niż tzw. rating „śmieciowy”. JPMorgan obniżył również cenę docelową i ocenia bank jako neutralny, ponieważ akcje pozostają w najniższej cenie od dziesięcioleci.

Dane niemieckiego indeksu cen konsumpcyjnych (CPI) są oczekiwane w czwartek rano, a większość analityków spodziewa się, że inflacja pozostanie na niezmienionym poziomie 1,4% w skali rocznej.

The Germany 30 chart

Ropa WTI

Po słabym dniu handlowym ceny ropy spadły jeszcze bardziej po tym, jak dane z American Petroleum Institute (API) wykazały, że zapasy ropy wzrosły o 4,9 mln baryłek w ciągu ostatniego tygodnia. Podczas gdy ceny ropy poprawiły się w poniedziałek, po wcześniejszym ogłoszeniu, że Stany Zjednoczone osiągnęły porozumienie z Meksykiem i nie zostaną wprowadzone żadne cła na nielegalną imigrację, niektórzy inwestorzy nadal obawiają się, jak wpłyną inne spory handlowe z krajami takimi jak Chiny, ale także Unia Europejska względem globalnego wzrost. Rynki naftowe stoją również w obliczu niepewności, w jaki sposób kraje OPEC + zdecydują w ciągu dwóch tygodni o przedłużeniu obecnych cięć produkcji, a stanowisko Rosji w tej sprawie nadal podlega spekulacjom.

W środę EIA (Energy Information Administration) będą opublikowane cotygodniowe statystyki zapasów ropy naftowej, benzyny i zapasów destylatu.

The Ropa WTI chart

Materiały zawarte w niniejszym dokumencie, nie zostały stworzone przez Vestle ale przez niezależną stronę trzecią i nie powinny w żaden sposób być rozumiane, bezpośrednio lub pośrednio, jako porady inwestycyjne, rekomendacje lub sugestie o strategii inwestycyjnej w odniesieniu do instrumentów finansowych, w jakikolwiek sposób. Każde wskazanie dotychczasowych wyników lub symulację wyników z przeszłości w tym dokumencie nie są wyznacznikiem przyszłych wyników.
Po pełne zrzeczenie kliknij tutaj.