12
Jun
12
Jun

EIA zapasy ropy, US inflacja, decyzja tureckiego banku centralnego ws. stop

Dolar nadal jest handlowany znacznie słabiej niż w ubiegłym tygodniu, ponieważ rynki spodziewają się, że Rezerwa Federalna ogłosi w przyszłym tygodniu, iż uwzględni negatywny sentyment z późnego etapu cyklu gospodarczego i możliwe konsekwencje konfliktu handlowego. Prezydent USA Trump nadal skarżył się na „destrukcyjną” politykę banku centralnego ze względu na wysoką stopę procentową i silny dolar.

Waluty rynków wschodzących, takie jak meksykańskie peso (MXN) lub południowoafrykański rand (ZAR), były silniejsze w stosunku do dolara, podczas gdy lira turecka (TRY) ustabilizowała się wokół 5,8 w parze USD/TRY, pomimo obaw, co się stanie, gdy Turcja odbierze dostawy kontrowersyjnego rosyjskiego systemu rakietowego S-400. Jako pierwszy krok Stany Zjednoczone zlikwidują sprzedaż myśliwców F-35 do Turcji i anulują szkolenie dla tureckich pilotów.

We wtorek indeksy giełdowe w Europie zamknęły się głównie na plusie, podczas gdy rynki amerykańskie, a później Azja, spadły. Europejskie indeksy podążyły za tym trendem do środy rano.

W środę oczekuje się danych o inflacji z Hiszpanii. Również niektóre przemówienia bankiera centralnego, takie jak prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi, są zaplanowane na ten dzień. Turecki bank centralny ogłosi również decyzję w sprawie stóp procentowych. Tureckie media donoszą, że ogólne oczekiwania są takie, że bank pozostawi je bez zmian, a według agencji Anadolu tylko garstka ekonomistów spodziewa się obniżki stóp procentowych między 0,5 a 1,5 proc. Następnie na sesji giełdowej w Ameryce Północnej można skupić się na indeksie cen konsumpcyjnych (CPI) z USA w maju, gdzie roczny wskaźnik CPI ma umiarkowanie spaść z 2 procent odnotowanych w zeszłym miesiącu. Następnie w czwartek na sesji giełdowej w Azji i Pacyfiku opublikowana zostanie australijska stopa bezrobocia i japoński Tertiary Index.

EUR/USD

Biorąc pod uwagę słabość dolara, para EUR/USD zbliża się do 11-tygodniowego maksimum. W środę indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych w Hiszpanii spadł zgodnie z oczekiwaniami do 0,8% r/r w maju, co jest wartością niższą niż niemiecka lub hiszpańska inflacja z poprzednich miesięcy. Oba kraje opublikują również dane dotyczące indeksu cen jeszcze w tym tygodniu.

W środę zaplanowano wystąpienia prezesa EBC Mario Draghiego oraz innych bankierów centralnych. Z amerykańskich danych oczekuje się  CPI za maj i Związek Banków Hipotecznych opublikuje tygodniowe wskaźniki rynkowe. Później poziom budżetu skarbowego zostanie opublikowany z oczekiwaniem deficytu na poziomie około 198 miliardów dolarów.

The EUR/USD chart

Germany 30

Niemiecki indeks giełdowy był jednym z najlepiej zachowujacych się w Europie, po tym jak we wtorek rozpoczął się znaczący wzrost, a poniedziałek był dniem wolnym od pracy.

Pomimo stanowiska Komisji Europejskiej, aby nie dopuścić do połączenia Thyssenkrupp (+ 5,03%) i Tata Steel, akcje Thyssenkrupp zamknęły się w poniedziałek znaczącym wzrostem. Kierownictwo firmy wskazało, że zmusiłoby to ich do zmniejszenia liczby pracowników o sześć tysięcy, a także zrezygnowało z planów podziału działalności.

Akcje Lanxess (+ 4,25%) były również jednym z najlepszych wyników w niemieckim indeksie. Firma ogłosiła niedawno, że od stycznia udało się odkupić ponad 4 miliony swoich akcji.

Zapasy walczącego Deutsche Banku (+ 3,81%) przesunęły się również wyżej, mimo że agencja ratingowa podała tylko rating BBB, który jest tylko o dwa poziomy wyższy niż tzw. rating „śmieciowy”. JPMorgan obniżył również cenę docelową i ocenia bank jako neutralny, ponieważ akcje pozostają w najniższej cenie od dziesięcioleci.

Dane niemieckiego indeksu cen konsumpcyjnych (CPI) są oczekiwane w czwartek rano, a większość analityków spodziewa się, że inflacja pozostanie na niezmienionym poziomie 1,4% w skali rocznej.

The Germany 30 chart

Ropa WTI

Po słabym dniu handlowym ceny ropy spadły jeszcze bardziej po tym, jak dane z American Petroleum Institute (API) wykazały, że zapasy ropy wzrosły o 4,9 mln baryłek w ciągu ostatniego tygodnia. Podczas gdy ceny ropy poprawiły się w poniedziałek, po wcześniejszym ogłoszeniu, że Stany Zjednoczone osiągnęły porozumienie z Meksykiem i nie zostaną wprowadzone żadne cła na nielegalną imigrację, niektórzy inwestorzy nadal obawiają się, jak wpłyną inne spory handlowe z krajami takimi jak Chiny, ale także Unia Europejska względem globalnego wzrost. Rynki naftowe stoją również w obliczu niepewności, w jaki sposób kraje OPEC + zdecydują w ciągu dwóch tygodni o przedłużeniu obecnych cięć produkcji, a stanowisko Rosji w tej sprawie nadal podlega spekulacjom.

W środę EIA (Energy Information Administration) będą opublikowane cotygodniowe statystyki zapasów ropy naftowej, benzyny i zapasów destylatu.

The Ropa WTI chart

US 500

Po kilku wcześniejszych zyskach S&P 500 (500 USD) pchnal  do nowego pięciotygodniowego maksimum, rynki akcji przesunęły się nizej we wczesnych godzinach popołudniowych. Zwłaszcza firmy użyteczności publicznej (US Utilities ETF -0,72%) i przemysłowe (US Industrial ETF -0,91%) zostały zauważalnie zamknięte nizej.

Akcje spółki zastępującej mięso Beyond Meat (-25,33%) nadal przyciągają znaczną uwagę, ale także zmienność. JPMorgan obniżył rating spółki do neutralnego, ponieważ obawiają się bieżącej wyceny, jednocześnie podnosząc cenę docelową do 121 USD, zbliżając się do obecnej ceny rynkowej. Akcje spółki zostały sprzedane w IPO w zeszłym miesiącu tylko za 25 USD, co oznacza, że ​​akcje notowane są na ponad 400% wartości IPO, co czyni je jednym z najbardziej udanych IPO w tym roku. W przeciwieństwie do tego, firma Uber (-0,18%) nadal notuje cenę poniżej ceny IPO 45 USD.

Firma dostarczająca żywność GrubHub (+ 8,50%) była jednym z beneficjentów ogłoszenia Amazona (+0,20%), że zamknie usługę dostaw z restauracji. Zakończenie programu Amazon Restaurant nie oznacza jednak zakończenia zaangażowania tego sektora przez giganta handlu elektronicznego, ponieważ analitycy wskazują, że Amazon niedawno przeszedł do brytyjskiej firmy Deliveroo, wskazując na zainteresowanie tym sektorem.

Oczekuje się, że w środę miesięczne dane dotyczące inflacji cen konsumpcyjnych zostaną opublikowane. Również Amerykańskie Biuro Pracy i Statystyki opublikuje dane o realnych zarobkach, które w poprzednim miesiącu spadły o 0,4%.

The US 500 chart

Materiały zawarte w niniejszym dokumencie, nie zostały stworzone przez Vestle ale przez niezależną stronę trzecią i nie powinny w żaden sposób być rozumiane, bezpośrednio lub pośrednio, jako porady inwestycyjne, rekomendacje lub sugestie o strategii inwestycyjnej w odniesieniu do instrumentów finansowych, w jakikolwiek sposób. Każde wskazanie dotychczasowych wyników lub symulację wyników z przeszłości w tym dokumencie nie są wyznacznikiem przyszłych wyników.
Po pełne zrzeczenie kliknij tutaj.