14
May
14
May

Krypto wzrosty, ogloszenie taryf przez Chiny i USA

Podczas gdy dolar kontynuowal handel relatywnie stabilnie w stosunku do innych głównych walut, waluty rynków wschodzących, takie jak chiński juan (CNH) lub południowoafrykański rand (ZAR), ponownie znalazły się pod presją w poniedziałek. Jednak waluty te ustabilizowały się do wtorkowego poranka i były ogólnie silniejsze od dolara.

Funt szterling (GBP) kontynuował serię spadków, całkowicie usuwając zyski z początku miesiąca. Trwająca niepewność względem Brexitu, z Partią Brexit, która ma uzyskać najwięcej głosów w nadchodzących wyborach europejskich, może mieć wpływ na rynki. Ponieważ wielu jest niezadowolonych z propozycji wyjścia zaproponowanej przez premier Theresę May, partia Brexit posuwa się tak daleko, że opowiada się za opuszczeniem UE bez żadnego porozumienia.

Na rynkach ropy naftowej obserwowano dużą zmienność, a wydarzenia polityczne na całym świecie miały potencjał do zmiany cen. Z jednej strony nasila się konflikt handlowy, ale z drugiej strony sytuacja wokół Zatoki Perskiej pozostaje niestabilna po zgłoszeniu aktów sabotażu przeciwko czterem statkom handlowym w pobliżu Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Rynki akcji, w szczególności indeksy technologiczne, stanęły w obliczu gwałtownego pogorszenia koniunktury, biorąc pod uwagę niekorzystne zmiany w handlu światowym. Jednak do wtorkowego poranka zaobserwowano niewielki ruch na rynkach kontraktow terminowych.

Oczekuje się na wtorkowe oczekiwania biznesowe z Niemiec i dane o produkcji przemysłowej w UE. Z USA będzie również optymizm biznesowy i statystyki sprzedaży Redbook Store, a także ceny importu i eksportu.

EUR/USD

W poniedziałek para EUR/USD była prawie niezmieniona, a we wtorek rano nie można było zaobserwować żadnego znaczącego ruchu, kiedy niemiecki wskaźnik cen konsumpcyjnych (CPI) za kwiecień został ogłoszony zgodnie z oczekiwaniami na poziomie 2%, co jest również nieco powyżej celu inflacyjnego EBC, który ma politykę, że inflacja powinna być utrzymywana blisko, ale poniżej 2 procent.

Dalszy rozwój konfliktu handlowego między USA i Chinami może mieć również wpływ na waluty, ponieważ różne oczekiwania ekonomiczne mogą również skłonić Rezerwę Federalną do zmiany kursu.

Na temat handlu nie tylko Chiny są postrzegane przez Stany Zjednoczone jako problem, ale także Unia Europejska. Oczekuje się, że prezydent USA Trump ogłosi do soboty, czy jego administracja nałoży 25-procentowe cła na europejskie samochody eksportowane do USA. UE z kolei przygotowuje listę produktów amerykańskich, które również staną w obliczu taryf z UE jako środek zaradczy dla możliwego podejścia Trumpa w tej kwestii.

We wtorek oczekuje się na niemieckie badanie ZEW na temat aktualnych warunków i oczekiwań biznesowych oraz danych UE na temat produkcji przemysłowej. Ze strony amerykańskiej opublikowany zostanie wskaźnik optymalizacji małych przedsiębiorstw NFIB oraz statystyki cen importu i eksportu.

The EUR/USD chart

Bitcoin

Podczas gdy giełdy były pod presją dalszej eskalacji konfliktu handlowego między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, kryptowaluty zebrały się prawie jak pod koniec 2017 r. Rajd Bitcoin kontynuuje, z najstarszą kryptowalutą przeskakującą teraz powyżej 8000 USD za token, co oznacza co tydzień blisko 40 procent.

Początkowy ruch w ostatnim tygodniu okazał się szczególnie pomocny w Bitcoinie, ale przy pozytywnym nastroju inne kryptowaluty zaczynają nadrabiać zaległości. Ripple, które pod względem kapitalizacji rynkowej jest trzecią największą kryptowalutą, zyskało tylko niewiele, podczas gdy Bitcoin wzrósł wyżej, jednak w czwartek wieczorem w ciągu zaledwie czterech godzin zyskał ponad 20 procent. Nie było do końca jasne, czy przeniesienie było związane z ogłoszeniem przez niemiecką giełdę w Stuttgarcie, aby umożliwić handel na Litecoin i Ripple ETNs czy powiązanie z wykresami technicznymi.

The Bitcoin chart

Ropa WTI

W poniedziałek na rynkach ropy naftowej zaobserwowano znaczną zmienność, w której ceny ropy WTI wzrosły powyżej 63 USD za baryłkę, po czym wycofały się i zamknęły niżej. Napięta sytuacja między Iranem z jednej strony a Stanami Zjednoczonymi i krajami Zatoki Perskiej, takimi jak Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie, może jeszcze bardziej wpłynąć na rynki. W poniedziałek raporty wskazywały na akty sabotażu przeciwko czterem statkom wokół wód Zjednoczonych Emiratów Arabskich ze znacznymi uszkodzeniami. Podczas gdy żadne oficjalne oświadczenie z Zatoki Perskiej nie wspomniało o żadnym sprawcy, a Iran potępił ataki, WSJ poinformował, że wewnętrzna ocena sytuacji przez urzędników amerykańskich wskazała Iran jako prawdopodobną stronę odpowiedzialną.

Podczas gdy te wydarzenia w jednym z kluczowych regionów wydobycia ropy naftowej mogą przestraszyć rynki, których dostawy mogą nagle spaść, z drugiej strony wojna handlowa między USA a Chinami z jej skutkami dla globalnego wzrostu może zrównoważyć te obawy obawami o globalny popyt dla towarów energetycznych.

We wtorek American Petroleum Institute (API) opublikuje cotygodniowe dane o zapasach ropy naftowej, a następnie dane dotyczące zapasów ropy naftowej, benzyny i destylatów z Energy Information Administration (EIA) w środę.

The Ropa WTI chart

US 500

Amerykańskie indeksy giełdowe poniosły znaczace straty w poniedziałek, ponieważ wojna handlowa nasila się, a Chińczycy ogłaszają taryfy, które obecnie celują szczególnie w sektor rolny w USA jako środek zaradczy wobec taryf ogłoszonych przez Stany Zjednoczone, ponieważ oba rządy nie mogą zawrzeć żadnej umowy handlowej . W tym nastroju na rynku akcje spółek chipowych (US Semiconductors ETF -4,48%) zamknęły się znacznie niżej, podczas gdy pogorszenie koniunktury dotknęło również banki (amerykańskie banki ETF -3,98%). Według Bloomberga, inwestorzy liczą teraz, że Rezerwa Federalna obniży stopy procentowe w tym roku o co najmniej 25 punktów bazowych, biorąc pod uwagę zmienioną sytuację.

Akcje firmy Uber, która zawodzi (-10,74%), spadły swobodnie, a analitycy skarżyli się, że akcje nie mogą nawet osiągnąć wyceny 45 IPO w pierwszym dniu obrotu, kiedy wielu oczekuje, że zainteresowanie spółką pomoże pchnac akcje wyżej. Konkurent Lyft (-5,74%) zamknął się również na kolejnym najniższym poziomie. Obie firmy spalają dużo gotówki, aby napędzać swój rozwój, a niektórzy analitycy obawiają się, czy te firmy maja prospekt  zarobienia dużych pieniędzy.

Kolejna firma technologiczna Slack ogłosiła plany na IPO 20 czerwca. Nie wszystkie IPO w tym roku były porażką, a Pinterest i Beyond Meat znacznie przewyższały swoje wyceny IPO.

W tym tygodniu spodziewane są kolejne publikacje spółek takich jak Cisco i Alibaba w środę oraz Walmart i Nvidia w czwartek.

The US 500 chart

Materiały zawarte w niniejszym dokumencie, nie zostały stworzone przez Vestle ale przez niezależną stronę trzecią i nie powinny w żaden sposób być rozumiane, bezpośrednio lub pośrednio, jako porady inwestycyjne, rekomendacje lub sugestie o strategii inwestycyjnej w odniesieniu do instrumentów finansowych, w jakikolwiek sposób. Każde wskazanie dotychczasowych wyników lub symulację wyników z przeszłości w tym dokumencie nie są wyznacznikiem przyszłych wyników.
Po pełne zrzeczenie kliknij tutaj.