12
Jul
12
Jul

Produkcja przemyslowa w UE, USA Baker Hughes ilosc aktywnych platform wiertniczych

W porównaniu z poprzednim dniem nie zaobserwowano wyraźnego kierunku na wszystkich rynkach. Podczas gdy S&P 500 osiągnął nowy rekord powyżej progu 3,000 punktów, historia była zupełnie inna dla innych amerykańskich indeksów, takich jak Russell 2000 i jeszcze więcej indeksów poza USA. Dane o inflacji w USA, odzwierciedlone w podstawowym CPI, były zaskakująco wyższe niż oczekiwano na poziomie 2,1% w ujęciu rocznym wobec oczekiwanych 2,0%. Doprowadziło to niektórych analityków do zmniejszenia oczekiwań na znaczące obniżki stóp przez Rezerwę Federalną.

W niedawnym poście na Twitterze prezydent USA Trump skarżył się, że Chiny zwalniają USA, ponieważ nie kupują produktów rolnych z USA, jak twierdzi Trump, co budzi wątpliwości co do stanu rozmów handlowych, rozpoczetych na szczycie G20 jako Trump zgodził się zaprzestać nakładania nowych taryf na czas rozpoczęcia.

Kryptowaluty stanęły przed kolejnym niestabilnym dniem handlowym, a spadek Bitcoinów został zatrzymany powyżej poziomu 11 000 USD. Ceny bitcoinów są prawie niezmienione w skali tygodnia (w porównaniu do poprzedniego piątku), ale altcoiny, takie jak Ripple lub EOS, straciły ponad 15 procent wartości w tym samym przedziale czasowym.

Stosunkowo niewiele publikacji danych zaplanowano na piątek. Ze strony UE Hiszpania podąży za danymi dotyczącymi cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI), a UE opublikuje statystyki produkcji przemysłowej za maj. Później ukaża się dane z amerykańskiej firmy Baker Hughes Oil Rig Count. W ciągu ostatnich tygodni liczba działających platform wiertniczych pozostała prawie bez zmian poniżej 800.

EUR/USD

Dolar na krótko odzyskał równowagę, a następnie spadł w piątek wieczorem, dzięki czemu przestrzeń EUR/USD zbliżyła się do progu 1,13.

W piątek UE opublikuje dane o produkcji przemysłowej za maj z rocznym wzrostem oczekiwanym w negatywnym terytorium. Zwlaszcza słabe dane z Niemiec na początku tego tygodnia wskazują na spadek produkcji przemysłowej o 3,7% w porównaniu z poprzednim rokiem.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW), na którego czele nadal stoi prawdopodobny przyszły prezes EBC Christine Lagarde, ostrzegł, że gospodarka strefy euro stoi w obliczu wielu zagrożeń, w tym sytuacji we Włoszech i handlu międzynarodowego. MFW ostrzegł w swoim raporcie, że utrzymanie akomodacyjnej polityki pieniężnej było istotnym rozwiązaniem, biorąc pod uwagę „przedłużony okres anemicznego wzrostu i inflacji”.

The EUR/USD chart

Złoto

Ceny złota spadły w czwartek, ponieważ wyższa inflacja i mocne dane z rynku pracy zmniejszają oczekiwania na obniżkę stóp przez Rezerwę Federalną w tym miesiącu.

Palladium wzrósł ponownie powyżej ostatnich szczytow z marca, przed ponowną próbą pokonania oporu na poziomie 1,600 USD (za uncję). Popyt na pallad napędzany jest popytem w przemyśle samochodowym, w obliczu coraz surowszych norm emisji. Podczas gdy pallad i platyna są często wydobywane razem, ponieważ pallad jest produktem ubocznym działalności związanej z wydobyciem platyny, ceny platyny utrzymywały się w stosunkowo ograniczonym zakresie około 800 USD w ciągu ostatnich miesięcy.

W piątek CFTC publikuje dane na temat spekulacyjnych pozycji futures za pomocą raportu Commotment of Traders (COT). Najnowsze dane wskazują na największą liczbę długich pozycji netto na kontraktach terminowych na złoto od 2016 roku.

The Złoto chart

Europe 50

Podczas gdy wzrost indeksów w USA, takich jak S&P 500 trwał nadal, obraz wyglądał zupełnie inaczej w Europie, gdzie niektóre rynki akcji, takie jak niemiecki i Francuski, zamknęły się niżej. Inwestorzy są szczególnie zaniepokojeni stanem niemieckiej gospodarki, który postrzega recesję jako nieuniknioną. Jednym z najgorszych wyników wśród kluczowych niemieckich akcji był dostawca przemysłu motoryzacyjnego Continental (-2,60%) z notowaniami giełdowymi na najniższym poziomie od 2013 r. Tymczasem Airbus (+ 0,15%) zamknął nowy rekordowy poziom, ponieważ firma jest postrzegana jako perspektywicznie największy producent samolotów komercyjnych, biorąc pod uwagę problemy Boeinga z uziemionym 737 Max.

Wysoka zależność od eksportu może sprawić, że największa gospodarka w UE będzie również podatna na kampanię Donalda Trumpa, by nałożyć cła na kraje o znacznej nadwyżce bilansu handlowego z USA. Posunięcie francuskich ustawodawców w celu nałożenia podatku cyfrowego, który byłby skierowany w szczególności do amerykańskich firm, takich jak Alphabet (Google) i Facebook, mogłoby również postawić kraj i UE na celowniku Stanów Zjednoczonych, gdyz Biały Dom wszczął dochodzenie w sprawie tego nowego francuskiego podatku.

The Europe 50 chart

US 500

Amerykańskie indeksy giełdowe miały zroznicowane wyniki na sesji w czwartek. Podczas gdy indeksy S&P 500 i Dow Jones wzrosły do ​​nowych rekordów, indeks małych spółek Russell 2000 i indeks technologiczny NASDAQ zamknęły się niżej. Zwłaszcza akcje biotechnologiczne (US Biotech ETF -1,44%) i nieruchomości (US Real Estate ETF -1,19%) zamknęły się niżej, podczas gdy akcje banków (ETF banków amerykańskich + 0,90%) były w stanie odrobić straty po ostatnich stratach, gdyz obniżki stóp przez Fed stał się bardziej prawdopodobnym scenariuszem. 10-letnie rentowności amerykańskich obligacji skarbowych przesunęły się na nowy najwyższy szczyt w skali miesiąca. Chociaż wyższa niż oczekiwano inflacja mogła być jednym z czynników, brak popytu na aukcji 30-letnich obligacji skarbowych w czwartek mógł być również czynnikiem.

Delta Air Lines (+ 1,09%) opublikowała zyski wykazujące rekordowe przychody na poziomie 12,5 mld USD i lepszą niż oczekiwano rentowność przy zysku na akcję na poziomie 2,35 USD. Te pozytywne wyniki były podyktowane dużym popytem, ​​a także nie miały wpływu na kwestie związane z uziemionym Boeingiem 737 Max, ponieważ linie lotnicze zdecydowały się zamówić modele z serii Airbus A320neo, obsługując tylko modele Boeing 737 z serii „Next Generation”, które były w produkcji od końca lat 90-tych.

W przyszłym tygodniu wiele firm, zwłaszcza w sektorze bankowym, przedstawi swoje wyniki kwartalne. Rozpoczęciem sezonu zarobkowego będzie między innymi Citigroup w poniedziałek, JP Morgan Chase, Wells Fargo i Johnson & Johnson we wtorek. Następnie eBay i USA Bancorp w środę.

The US 500 chart

Materiały zawarte w niniejszym dokumencie, nie zostały stworzone przez Vestle ale przez niezależną stronę trzecią i nie powinny w żaden sposób być rozumiane, bezpośrednio lub pośrednio, jako porady inwestycyjne, rekomendacje lub sugestie o strategii inwestycyjnej w odniesieniu do instrumentów finansowych, w jakikolwiek sposób. Każde wskazanie dotychczasowych wyników lub symulację wyników z przeszłości w tym dokumencie nie są wyznacznikiem przyszłych wyników.
Po pełne zrzeczenie kliknij tutaj.