11
Jul
11
Jul

Przewodniczacy Fed Powell zeznaje przed Senatem, dane o inflacji

Na rynkach obserwowano znaczące ruchy, gdy przewodniczący amerykańskiej Rezerwy Federalnej Jerome Powell zasugerował w swoich zeznaniach przed amerykańskimi ustawodawcami, że może dojść do obniżki stóp na posiedzeniu FOMC w tym miesiącu. Pomimo silnego rynku pracy i wzrostu indeksów giełdowych do nowych rekordowych poziomów, Fed jest zaniepokojony nierozwiązanymi kwestiami handlowymi i jest również zaniepokojony słabością globalnego wzrostu. Po tym zeznaniu dolar osłabił się, podczas gdy ceny złota ponownie z łatwością przesunęły się powyżej progu 1400 USD. Podczas gdy rentowności 10-letnich obligacji skarbowych w Stanach Zjednoczonych również miały wpływ, stopa rynkowa pozostała powyżej dwóch procent. Tymczasem indeksy giełdowe osiągnęły nowy rekordowy poziom, a S&P 500 po raz pierwszy osiągnął po raz pierwszy poziom 3000.

Podczas gdy amerykańskie indeksy giełdowe wzrosły do ​​nowych rekordowych poziomów, nie było tak we wszystkich regionach świata. W Europie szczególnie niemiecki indeks pozostawał w tyle za trendem, który ponownie był niższy. Podczas gdy rynki akcji w USA osiągają nowe rekordy, indeks zmienności VIX zbliżył się do niskich poziomów obserwowanych podczas rajdu giełdowego w kwietniu.

W czwartek kraje europejskie, takie jak Niemcy, Francja i Szwecja, a także Stany Zjednoczone opublikują miesięczne statystyki CPI. Z USA przedstawione zostaną również nowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych, statystyki Banku Rezerw Federalnych i poziom deficytu budżetowego Skarbu Państwa. Kolejne zeznanie przewodniczącego Fed Jerome'a ​​Powella przed Senackim Komitetem Bankowym zaplanowano na czwartek.

EUR/USD

Para EUR/USD skoczyla w gore w wyniku słabości dolara, w następstwie zeznań Jerome'a ​​Powella na Capitol Hill, gdzie zasugerował, że może dojść do obniżki stóp w tym miesiącu. Podczas gdy Rezerwa Federalna jest do pewnego stopnia pod presją prezydenta USA Trumpa, a także ogólnych oczekiwań rynkowych, aby kontynuować obniżki stóp, gdy kwestionują to ustawodawcy, Powell nalegał na niezależność Rezerwy Federalnej i nie opuściłby swojego stanowiska, gdyby otrzymał telefon od prezydenta Trumpa, aby to zrobić.

Jeśli chodzi o dane podstawowe, dane o produkcji przemysłowej (IP) z Francji i Włoch były lepsze niż oczekiwano, wyraźnie przewyższając słabe wyniki z Niemiec na początku tego tygodnia. W ujęciu miesięcznym wskaźnik IP wzrósł we Francji o 2,1% wobec oczekiwanych 0,4%, a we Włoszech o 0,9% wobec oczekiwanych 0,2%.

W czwartek spodziewane są publikacje danych o inflacji z Niemiec, Francji i Stanów Zjednoczonych, miesięczne statystyki cen towarów i usług konsumenckich (CPI). Inflacja jest również jednym parametrem, który banki centralne biorą pod uwagę przy podejmowaniu decyzji dotyczących polityki pieniężnej.

The EUR/USD chart

Bitcoin

Ceny Bitcoinów na krótko przekroczyły 13 000 USD po raz pierwszy w lipcu. Jednak kryptowaluta nie była w stanie utrzymać się na wysokim poziomie i znacznie wycofała się w środę po południu i nadal kontynuowala spadek, zatrzymując się nie mniej niż 11 000 $ na chwile obecna. Co ciekawe, w ciągu 24 godzin Bitcoin nie jest najgorszą kryptowalutą. Ripple, EOS i Bitcoin Cash poniosły większe straty, mimo że nie zyskały tak dużo w czasie wzrostu, jak Bitcoin.

The Bitcoin chart

Ropa WTI

Ceny ropy naftowej nadal rosły niemal w linii prostej z baryłką ropy naftowej WTI łatwo przekraczającą próg 60 USD. Po tym, jak American Petroleum Institute (API) ogłosił we wtorek spory spadek 8,1 mln baryłek z zapasów w ciągu ostatniego tygodnia, tygodniowe dane z Energy Information Administration (EIA) wskazywały na jeszcze większy spadek. Podczas gdy większość analityków oczekiwała wcześniej znacznego spadku zapasów, dane o 9,5 mln baryłek był nadal powyżej tych oczekiwań. Jest to również trzeci największy spadek tej statystyki w tym roku.

Kolejnym czynnikiem, który może napędzać rynki ropy naftowej, są wydarzenia w Zatoce Perskiej wokół Iranu. Po tym, jak brytyjskie siły zbrojne zajęły tankowiec przewożący irańską ropę w Cieśninie Gibraltarskiej, Iran ostrzegł, że w ramach odwet zająć statek z Wielkiej Brytanii. Gdy Stany Zjednoczone zaczynają tworzyć koalicję w celu ochrony statków handlowych przed irańską agresją, nowe raporty wskazują, że Iran bezskutecznie próbował przechwycić brytyjskiego tankowca i zmusić go do wejścia na wody Iranu.

The Ropa WTI chart

US 500

Główne indeksy giełdowe wzrosły w związku ze wzrostem nadziei na obniżkę stóp procentowych przez Rezerwę Federalną, ponieważ S&P 500 przekroczył poziom 3000. Podczas gdy akcje w wielu sektorach gospodarki odnotowały wyższe notowania, akcje banku (-1,08% ETF w bankach amerykańskich) zamknęły się ogólnie niżej. Niedawna analiza banku inwestycyjnego Goldman Sachs (-0,79%) wskazała, że ​​obniżki stóp mogą mieć znaczny wpływ na marże banków Wall Street, takich jak Wells Fargo (-1,51%) lub Bank of America (-1,26%).

Akcje Boeinga (-0,49%) zamknęły się niżej pomimo ogólnego pozytywnego nastroju na rynku, a prezydent USA Trump ogłosił, że Katar złożył duże zamówienie z Boeingiem. Raporty wskazują, że państwowy Qatar Airways złożył zamówienia na pięć samolotów frachtowych 777F. Qatar Airways korzysta obecnie z mieszanej floty samolotów Airbus i Boeing.

Akcje Tesli (+ 3,85%) wzrosły wyżej, praktycznie odrabiając straty ze wszystkich czterech dni handlowych. Raporty wskazują, że producent samochodów elektrycznych zamierza zwiększyć poziom produkcji w swojej fabryce samochodów w Kalifornii i ponownie zatrudnia ludzi.

Sezon wynikow kwartalnych powoli zaczyna nabierać kształtu. Wśród  firm w czwartek Delta Air Lines opublikuje swoje wyniki, a następnie Infosys w piątek. Następnie w przyszłym tygodniu firmy takie jak Citigroup, Goldman Sachs i JP Morgan Chase opublikują swoje dane.

The US 500 chart

Materiały zawarte w niniejszym dokumencie, nie zostały stworzone przez Vestle ale przez niezależną stronę trzecią i nie powinny w żaden sposób być rozumiane, bezpośrednio lub pośrednio, jako porady inwestycyjne, rekomendacje lub sugestie o strategii inwestycyjnej w odniesieniu do instrumentów finansowych, w jakikolwiek sposób. Każde wskazanie dotychczasowych wyników lub symulację wyników z przeszłości w tym dokumencie nie są wyznacznikiem przyszłych wyników.
Po pełne zrzeczenie kliknij tutaj.