10
Jun
10
Jun

USA-Meksyk umowa, NFP nizej, Chiny oglaszaja wysoka nadwyzke handlowa

 Rynki były w ruchu w piątek po publikacji danych z rynku pracy z USA. Po rozczarowujących danych w raporcie o zatrudnieniu ADP opublikowanym w środę, w którym zgłoszono jedynie 27 tys. dodatkowych miejsc pracy, liczba zatrudnionych poza rolnictwem (NFP) również była bardzo rozczarowująca pod względem wzrostu zatrudnienia. W maju odnotowano tylko 75 tysięcy nowych miejsc pracy. W porównaniu z oczekiwaniami 185 tys. i 224 tys. za zeszly miesiac. Podczas gdy ruch na rynku ze słabszym dolarem, wyższymi cenami akcji, a także niższymi rentownościami skarbu USA, po tych danych może wydawać się sprzeczny z intuicją, analitycy wyjaśnili, że rynki czekają, aby zobaczyć, jakie dane ekonomiczne amerykańska Rezerwa Federalna będzie miała do dyspozycji, aby zdecydować, czy faktycznie działać i obniżać stopy procentowe. Niektórzy mogą sądzić, że te rozczarowujące dane NFP, a także niższe niż oczekiwano średnie godzinowe zarobki na poziomie 0,2% (oczekiwano 0,3%) mogą pomóc Rezerwie Federalnej w podjęciu ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Na rynkach walutowych meksykańskie peso (MXN) otworzyło się znacznie mocniej w poniedziałek rano, po tym jak Meksyk i Stany Zjednoczone osiągnęły porozumienie w sprawie imigracji, dając prezydentowi USA Trumpowi zwycięstwo w polityce wewnętrznej. Przed porozumieniem prezydent USA Trump zagroził, że nałoży cała na meksykański eksport, jeśli Meksyk nie podejmie kroków w celu ograniczenia nielegalnej imigracji do USA. Para USD/MXN handlowała po umowie o ponad dwa procent niżej w stosunku do poziomów obserwowanych przed zagrożeniem taryfowym pod koniec maja.

W poniedziałek spodziewane są dane o produkcji przemysłowej za kwiecień z Włoch. Ponadto z UK dane dotyczącyce bilansu handlowego i produkcji będą opublikowane. Później w północnoamerykańskiej sesji giełdowej Kanada opublikuje statystyki dotyczące rozpoczetych budowli za maj. Różne rynki pozostają zamknięte w poniedziałek z powodu świąt, co wpływa na godziny handlu między innymi australijskimi, niemieckimi i szwajcarskimi systemami obrotu.

EUR/USD

Słabość dolara, po rozczarowujących danych z rynku pracy NFP i wzmocnionych oczekiwaniami rynku, że Fed będzie działał z obniżkami stóp, pchnęła parę EUR/USD do najwyższego poziomu od końca marca, przeważając nad obawami dotyczącymi sankcji UE, ktora mogłaby podjąć decyzję przeciwko Włochom z powodu ich nadmiernego zadłużenia i deficytu budżetowego niezgodnego z kryteriami konwergencji z Maastricht, mającymi na celu zapewnienie stabilności wspólnej waluty.

W poniedziałek ze strefy euro oczekuje się włoskiego poziomu produkcji przemysłowej za kwiecień i poziomu zaufania inwestorów Sentix za czerwiec. Z USA stosunkowo niewiele nowych ważnych danych zaplanowano na poniedziałek, z wyjątkiem raportu o otwarciu stanowiska JOLTs.

The EUR/USD chart

Hong Kong 50

Indeksy giełd azjatyckich, a zwłaszcza chińskich, były notowane w poniedziałek rano. Nadwyżka w chińskim bilansie handlowym była zaskakująco wysoka w maju i wyniosła 41,65 mld USD, znacznie powyżej oczekiwanych 28,5 mld USD. Jednak analitycy ostrzegają, że wzrost eksportu o 1,1% i spadek importu o 8,5% może być również wynikiem działań podjętych przez eksporterów przed wzrostem taryf na produkty o wartości 200 miliardów USD do 10 maja.

Więcej danych ekonomicznych spodziewane jest w kolejnych dniach z danymi o inflacji opublikowanymi we wtorek. W czwartek miesięczne dane o produkcji przemysłowej, bezrobociu i sprzedaży detalicznej w Chinach mogą również wpłynąć na rynki.

The Hong Kong 50 chart

Ropa WTI

Ceny ropy wzrosły w piątek, kończąc straty na rynku energii i zamykając tydzień wyżej po dwóch tygodniach gwałtownych spadków. Wiadomość, że OPEC był bliski osiągnięcia porozumienia w sprawie przedłużenia umowy o obniżeniu poziomu wydobycia ropy po czerwcu na nadchodzącym posiedzeniu w tym miesiącu, mogła pomóc w pozytywnym nastroju cenowym. Podczas gdy kluczowy gracz Arabii Saudyjskiej był zawsze postrzegany jako naciskający na silne cięcia produkcji, aby osiągnąć poziom cen co najmniej 70 USD za baryłkę ropy Brent, Rosja była postrzegana jako znaczna niepewność, a rosyjscy urzędnicy dodawali spekulacje, czy Rosja będzie nadal wspierać pakt. Ostatnie doniesienia wskazują, że rosyjski minister energii zasygnalizował, że zgodzi się na skoordynowane działania na rynku wraz z Saudyjczykami.

Tymczasem liczba amerykańskich aktywnych platform wiertniczych Baker Hughes Oil Rig spadła o 11 do zaledwie 789. Jest to kolejny niski poziom od lutego 2018 roku.

We wtorek American Petroleum Institute (API) opublikuje swoje co tygodniowe dane dotyczace zapasów ropy naftowej, a następnie Energy Information Administration (EIA), która opublikuje swoje tygodniowe dane na temat zapasów ropy naftowej, destylatu i benzyny w środę.

The Ropa WTI chart

US 500

Główne indeksy giełdowe w USA kontynuowały wzrosty w piątek, pomimo rozczarowujących danych z rynku pracy, wyraźnie odrabiając straty z poprzedniego tygodnia i S&P 500 (500 USD) nawet zdołały zamknąć się na wysokim 4 tygodniowym poziomie. Ożywienie odnotowano przede wszystkim w uprzednio nieprosperujacym sektorze technologicznym (ETF US Technology + 1,96%), a także akcjach chipow (US Semiconductors ETF + 1,41%). Stosunkowo niewiele sektorów wykazało straty w piątek, przy czym banki (amerykańskie banki ETF -0,52%) i przedsiębiorstwa użyteczności publicznej (US Utilities ETF -0,73%) notowały niższy obrót akcjami, ponieważ rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych również osiągnęła najniższy poziom od września 2017 roku.

Akcje Beyond Meat (+ 40,23%) wzrosły szybciej po kwartalnych wynikach, które były lepsze niż oczekiwano, podczas gdy spółka nadal odnotowuje straty na poziomie 0,14 USD na akcję. Inwestorzy byli zadowoleni, widząc niższe niż oczekiwano straty, a także wzrost przychodów o 215% w porównaniu z poprzednim rokiem i oczekiwania dalszego wzrostu do 210 mln USD przychodów w tym roku. Aktualna wycena akcji spółki jest obecnie ponad pięciokrotnie wyższa niż jej cena IPO wynosząca zaledwie 25 USD za akcję.

Ogłoszenie, że Raytheon i Untied Technologies połączą się, tworząc nowego giganta w sektorze lotniczym i obronnym, spowodowało, że cena akcji obu spółek znacznie wzrosła na rynkach europejskich w poniedziałek przed południem w kierunku obrotu przedrynkowego w USA.

Kluczowe dane z USA spodziewane są w dalszej części tygodnia w związku z CPI w środę, cenami importu i eksportu w czwartek oraz danymi o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w piątek.

The US 500 chart

Materiały zawarte w niniejszym dokumencie, nie zostały stworzone przez Vestle ale przez niezależną stronę trzecią i nie powinny w żaden sposób być rozumiane, bezpośrednio lub pośrednio, jako porady inwestycyjne, rekomendacje lub sugestie o strategii inwestycyjnej w odniesieniu do instrumentów finansowych, w jakikolwiek sposób. Każde wskazanie dotychczasowych wyników lub symulację wyników z przeszłości w tym dokumencie nie są wyznacznikiem przyszłych wyników.
Po pełne zrzeczenie kliknij tutaj.