13
May
13
May

Wiecej taryf na chinski eksport, US CPI ponizej oczekiwan

Dolar amerykański ogólnie osłabil się w piątek w okolicach publikacji danych CPI, co było nieco poniżej oczekiwań. Wraz z eskalacją konfliktu handlowego między USA i Chinami chiński juan (CNH) osiągnął w tym roku najsłabszy poziom w stosunku do dolara. Podczas gdy para walut USD/CNH jest w większości względnie stabilna, od ogłoszenia taryf tydzień temu przesuwajac się o 2,4%.

Po mieszanych wynikach akcji w piątek większość rynków poniosła dalsze straty w poniedziałek rano, w tym kontrakty futures na indeksy amerykańskie. W związku z nasilającym się konfliktem handlowym między USA i Chinami, z prezydentem USA Trump sugerujacym nawet dalsze cła na chiński import, Chiny ogłosiły również, że podejmą środki zaradcze, które nie zostały jeszcze ogłoszone.

W poniedziałek zaplanowano stosunkowo niewiele publikacji danych. Inwestorzy mogą być szczególnie zainteresowani rozwojem sytuacji w Chinach i wokół Zatoki Perskiej. Po tym, jak Stany Zjednoczone uderzyły w chiński eksport znacznymi taryfami, Pekin ma ogłosić środki podjęte w celu odzewu na te posunięcie, a analitycy spodziewają się, że wiele środków uderzy z kolei w gospodarkę USA i sektory takie jak rolnictwo. Cztery statki handlowe, z których dwa były tankowcami z Arabii Saudyjskiej, ucierpiały z powodu tzw. „sabotażu” w pobliżu Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Dalsze eskalacje konfliktów regionalnych mogą nastąpić po pojawieniu się kolejnych szczegółów dotyczacych tych dzialan.

EUR/USD

Gdy dolar cofnął się ze stosunkowo stabilnej pozycji obserwowanej na początku tygodnia, para EUR/USD osiągnęła 10-dniową wysokość. Podczas gdy waluty były raczej niewzruszone przez silny niemiecki bilans handlowy lub słabe dane o produkcji przemysłowej zarówno we Włoszech, jak i we Francji, znaczny wzrost odnotowano w czasie, gdy opublikowano indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych w USA. CPI spadł do 2% r/r poniżej oczekiwań na wzrost do 2,1%.

Oczekuje się, że wiele kluczowych wskaźników ekonomicznych ze strefy euro zostanie opublikowanych w tym tygodniu. We wtorek oczekuje się niemieckiego CPI i badania ZEW na temat aktualnych warunków i oczekiwań biznesowych. UE opublikuje również dane dotyczące produkcji przemysłowej od marca. W dalszej części tygodnia opublikowane zostaną dane o PKB z Niemiec i UE, francuskim CPI, a także o europejskim bilansie handlowym.

The EUR/USD chart

Bitcoin

Bitcoin, a teraz także inne kryptowaluty wzrosly w weekend, a rajd Bitcoinów osiągnął opór tylko na poziomie 7500 USD, a później ustabilizował się w okolicach 7 000 $ do poniedziałku rano. Inne kryptowaluty, takie jak Litecoin i Ethereum, również odnotowały dwucyfrowy wzrost w ujęciu tygodniowym, a Ethereum osiągnęło również nowy, wysoki od początku roku, poziom kapitalizacji rynkowej powyżej 20 mld USD. Według BitInfoCharts liczba transakcji Bitcoin w pierwszych dniach tego miesiąca była najwyższa od ponad roku, prawie na poziomie zbliżonym do szczytu szumu pod koniec 2017 roku.

Jedną z możliwych przyczyn tego odzyskanego zwiększonego zainteresowania tym sektorem mogą być doniesienia, że inwestorzy instytucjonalni tacy jak Fidelity mają wejść do tego sektora. Jeszcze w tym miesiącu amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) ma dokonać przeglądu kolejnych wniosków o ETF kryptowaluty.

The Bitcoin chart

Ropa WTI

Ceny ropy zamknęły się nieznacznie niżej w piątek, co było jednak nadal wystarczające, aby zakończyć tydzień umiarkowanymi wzrostami cen po spadku za cene za baryłkę w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Rynki mogły być napędzane przez wydarzenia polityczne o różnych kierunkach, które mogły zrównoważyć ten ruch. Z jednej strony załamanie rozmów handlowych między USA a Chinami i USA, nakładające znaczną ilość nowych taryf na chiński import, ma potencjalnie spowolnić gospodarkę chińską, ale także globalną, a tym samym może mieć negatywny wpływ na popyt na towary energetyczne, takie jak ropa naftowa. Z drugiej jednak strony, napięcia w Zatoce Perskiej i wokół niej nasilają się, gdyz kraje Zatoki Perskiej ogłosiły akty „sabotażu” przeciwko czterem statkom handlowym w pobliżu Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a dwa statki poniosły znaczne szkody. W tym czasie nie ujawniono żadnych dalszych szczegółów dotyczących aktów i ewentualnych odpowiedzialnych stron. Stany Zjednoczone niedawno ogłosiły przeniesienie dodatkowych okrętów wojennych do tego regionu, aby przeciwdziałać temu, co postrzegane jest przez Iran jako zagrożenie.

We wtorek American Petroleum Institute (API) opublikuje cotygodniowe dane o zapasach ropy naftowej, a następnie dane dotyczące zapasów ropy naftowej, benzyny i destylatów z Energy Information Administration (EIA) w środę.

The Ropa WTI chart

US 500

W ostatnim dniu handlowym tygodnia, amerykańskie indeksy giełdowe zamknęły się nieznacznie wyżej, jednocześnie utrzymując bolesne straty w ujęciu tygodniowym po wprowadzeniu przez Stany Zjednoczone dalszych taryf po ogłoszeniu przez prezydenta USA Donalda Trumpa w poprzednią niedzielę.

Z Uber’em podążającym za swoim konkurentem Lyftem przez nieco ponad miesiąc z ofertą publiczną, dwie z największych amerykańskich firm oferujących aplikacje do jazdy są obecnie przedmiotem publicznego obrotu. Jednak wyniki obu były raczej rozczarowujące, a akcje Lyft (-8,08%) spadły do ​​nowego rekordowo niskiego poziomu, tracąc prawie 30 procent wartości w porównaniu z wyceną IPO w wysokości 72 USD za akcję. Debiut Ubera również nie był tak dobry, jak oczekiwano. Cena IPO 45 USD za akcję była już poniżej oczekiwanego przedziału od 46 do 48 USD, ale akcje zostały zamknięty nawet poniżej 42 USD. Niektórzy analitycy krytykują, że te tak zwane „jednorożce” (pre-IPO) mają znaczną ilość wydatków gotówkowych z niepewnością, kiedy rzeczywista rentowność zostanie osiągnięta.

W tym tygodniu spodziewane są kolejne publikacje spółek takich jak Cisco i Alibaba w środę oraz Walmart i Nvidia w czwartek.

The US 500 chart

Materiały zawarte w niniejszym dokumencie, nie zostały stworzone przez Vestle ale przez niezależną stronę trzecią i nie powinny w żaden sposób być rozumiane, bezpośrednio lub pośrednio, jako porady inwestycyjne, rekomendacje lub sugestie o strategii inwestycyjnej w odniesieniu do instrumentów finansowych, w jakikolwiek sposób. Każde wskazanie dotychczasowych wyników lub symulację wyników z przeszłości w tym dokumencie nie są wyznacznikiem przyszłych wyników.
Po pełne zrzeczenie kliknij tutaj.