Czy PKB Chin podbije, strefę euro?

Czy PKB Chin podbije, strefę euro?

28 Oct 2018

Czy wiesz, że?

  • Wzrost w Chinach porównywalny jest do potrójnego tempa 19 krajów europejskich *
  • Całkowita gospodarka Azji, przekroczyła wszystkie gospodarki Ameryki w 2016 roku
  • Chiny mają tendencję do wyprzedzania strefy euro przez wielkość gospodarki **

Według Bloomberga, krajowy produkt brutto Chin, ma osiągnąć w 2018 r. około 13,2 biliona dolarów, pokonując łącznie 12,8 biliona dolarów PKB w 19 krajach  euro. W 2017 roku strefa euro wyprzedziła Chiny o niecałe 200 miliardów dolarów.

David Mann, który jest globalnym głównym ekonomistą Standard Chartered Bank, przedstawił pewne wyjaśnienie tego zjawiska, mówiąc: "To jest funkcja systemu gospodarczego, infrastruktury instytucjonalnej, edukacji i twardej infrastruktury - wszystko to działa na korzyść Azji. "

Azja, która obejmuje mocarstwa w Japonii i Indiach, a także szybko rozwijające się kraje, takie jak Filipiny i Indonezja, już w 2016 r. wyparła połączoną gospodarkę Ameryki Północnej i Południowej.

Chiny, druga co do wielkości gospodarka świata, są coraz bardziej spowolnione, ponieważ Xi stara się odejść od modelu niskich płac o wysokim poziomie eksportu, do bardziej zrównoważonego miksu, w którym większą rolę odgrywają wydatki krajowe. Aby to zrobić, Chiny stoją przed wieloma wyzwaniami. Będą musiały zarządzać rosnącym zadłużeniem, rynki finansowe będą musiały otworzyć się na światowych inwestorów, a rząd będzie musiał dostosować się do szybko starzejącej się populacji. Projekt ONZ, w którym jedna czwarta mieszkańców będzie miała ponad 60 lat do 2030 r.

Oto, jak szybko gospodarka Chin dogania USA

Chociaż trudno jest porównać wzrost w wielu okresach czasu, ostatnim razem, kiedy gospodarka Chin przyćmiła Europę Zachodnią, była połowa XIX wieku. Przynajmniej tak nam powiedziano w Projekcie Maddison na Uniwersytecie w Groningen w Holandii, gdzie osoby, które znają się lepiej niż my, poświęcili na to czas.

Ponieważ Chiny były największą gospodarką świata w XIX wieku, jej ponowne pojawienie się jako potęgi gospodarczej ma ogromne implikacje i może doprowadzić do spowolnienia globalnej gospodarki.

Wpływ Chin na światowe rynki finansowe i towary nie jest sprawą trywialną. A jego wielkość ekonomiczna przynosi również napięcia gospodarcze pod względem udziału w rynku, w handlu i inwestycjach.

Czy w czasach, w których Stany Zjednoczone mogą być postrzegane jako wycofujące się z globalnej areny, a UE jest narażona na wiele wewnętrznych wyzwań, Chiny mogą stać się nową potęgą gospodarczą? Jest zbyt wcześnie, by cokolwiek powiedzieć. Jednak w przypadku inwestorów CFD, każda zmiana równowagi sił, może oznaczać ryzyko, ale także szanse. Bądź na bieżąco i podejmuj świadomie decyzje dotyczące handlu.

 

* https://defence.pk/pdf/threads/chinas-gdp-already-surpasses-the-19-countries-that-make-eurozone-in-2018.549262/
** https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-03-06/china-s-economy-is-set-to-overtake-combined-euro-area-this-year

Materiały zawarte w niniejszym dokumencie, nie zostały stworzone przez Vestle ale przez niezależną stronę trzecią i nie powinny w żaden sposób być rozumiane, bezpośrednio lub pośrednio, jako porady inwestycyjne, rekomendacje lub sugestie o strategii inwestycyjnej w odniesieniu do instrumentów finansowych, w jakikolwiek sposób. Każde wskazanie dotychczasowych wyników lub symulację wyników z przeszłości w tym dokumencie nie są wyznacznikiem przyszłych wyników.
Po pełne zrzeczenie kliknij tutaj.