Czy ziGreen energy, może przezwyciężyć ropę naftową?

Czy ziGreen energy, może przezwyciężyć ropę naftową?

28 Oct 2018

Globalny przemysł energetyczny, może się zmieniać i działać szybko. Po latach globalnej dominacji wydaje się, że tradycyjna energia, może tracić część swojego blasku. Czy istnieje ryzyko, że zostaniemy zdetronizowani przez alternatywne, tak zwane "Green" energie?

Wiele krajów zmienia sposób myślenia i działania. Na przykład Niemcy przodują w tej dziedzinie, dokonując ogromnych inwestycji w energię wiatrową, słoneczną i biomasę. W 2018 r. Grecja uruchomiła program o wartości 3,6 mld USD na projekty związane z energią słoneczną i wiatrową. Wiele innych krajów już przyłączyło się do tego trendu. Meksyk, Arabia Saudyjska i Jordania inwestują w energię słoneczną, a co się dzieje, gdy pojemność słoneczna rośnie? Zgadza się - cena spada *. Według Bloomberga, od 2009 roku cena energii słonecznej spadła o ponad 60%, a w niektórych częściach świata energia słoneczna jest teraz tańsza niż węgiel. W 2017 r. w Narodowym Laboratorium Energii Odnawialnej Departamentu Energii USA, przewidziano dodatkowy spadek ceny o 20% do 2020 r. *.

Zmienia się także przemysł motoryzacyjny. Wzrost pojazdów elektrycznych, w szczególności GM i Tesla, którzy pracują nad tak zwanymi "niedrogimi" pojazdami elektrycznymi, może mieć znaczny wpływ. Wiele tradycyjnych firm samochodowych, takich jak Volkswagen, Renault-Nissan, General Motors, Ford, Daimler i BMW, już inwestuje dużą gotówkę w pojazdy elektryczne **. Nawet prezes Ferrari, Sergio Marchionne, który przez lata był sceptykiem branży pojazdów elektrycznych, przyznał, że zmienił zdanie ***.

Skandal związany z emisjami, z pewnością odegrał rolę w takiej transformacji, a także w szeregu dochodzeń i ograniczeń regulacyjnych. Chiny, wiodący światowy emitent gazów cieplarnianych, dołączyły do wysiłków ekologów, wdrażając masową politykę w celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla i wyznaczając ambitne cele, aby temu sprostować.

Jest to szczególnie ważne, ponieważ, według szacunków IHS Markit, od 30% do 50% światowej produkcji ropy, wykorzystywane jest przez samochody. Niektórzy przewidują, że do 2025 r. na drogach, pojawi się około 36 milionów samochodów elektrycznych, a do 2040 r. pojazdy elektryczne będą stanowiły 30% sprzedaży nowych samochodów ****. To dość duży wzrost od dzisiejszego 1% i może potencjalnie wpłynąć, na globalne zapotrzebowanie na ropę naftową.

Nie żegnaj się jeszcze z ropą naftową. Branża, która przeniosła świat do przodu, wciąż ma duże zapotrzebowanie i jak dotąd pozostaje skutecznym i stosunkowo tanim rozwiązaniem. Wysiłki OPEC zmierzające do podniesienia cen ropy - w szczególności w związku z umową z 2016 r. w sprawie ograniczenia dostaw - w pewnym stopniu się opłaciły, jak pokazuje to następująca tabela.

Jedną z głównych zalet tej branży - w przeciwieństwie do Green energii - jest to, że nie jest ona zależna od warunków pogodowych lub dnia. Oczywiście postęp technologiczny, może poprawić możliwości magazynowania Green energii, ale to nie ma większego znaczenia.Ważne jest również podkreślenie, że, podczas gdy kraje OPEC i inne kraje eksportujące ropę naftową mają duży interes w utrzymaniu statusu quo, istnieje wiele branż, które mogą skorzystać na zmianie.

Chcesz jakieś przykłady? Rzućmy okiem na kilka.
To stało się z akcjami Tesli w ostatnich latach:

Tesla chart

I to jest Gamesa, hiszpańska firma specjalizująca się w turbinach wiatrowych i farmach wiatrowych.

Gamesa chart

Nie ulega wątpliwości, że ropa naftowa i Green energie, są obecnie przedmiotem poważnej bitwy. Kto w końcu zyska przewagę? Czas pokaże, ale jeśli wydaje ci się, że znasz odpowiedź, zawsze możesz zdecydować się na handel według swoich przewidywań.

 

* https://www.bloomberg.com/news/articles/2017-01-03/for-cheapest-power-on-earth-look-skyward-as-coal-falls-to-solar
** https://www.reuters.com/article/us-autos-electric-factbox/factbox-automakers-get-serious-about-electric-cars-idUSKBN1DH28A 
*** https://www.theverge.com/2018/1/16/16897770/ferrari-electric-supercar-suv-marchionne-tesla
**** https://www.cnbc.com/2018/02/28/soon-electric-vehicles-could-cause-an-oil-crisis-.html

Materiały zawarte w niniejszym dokumencie, nie zostały stworzone przez Vestle ale przez niezależną stronę trzecią i nie powinny w żaden sposób być rozumiane, bezpośrednio lub pośrednio, jako porady inwestycyjne, rekomendacje lub sugestie o strategii inwestycyjnej w odniesieniu do instrumentów finansowych, w jakikolwiek sposób. Każde wskazanie dotychczasowych wyników lub symulację wyników z przeszłości w tym dokumencie nie są wyznacznikiem przyszłych wyników.
Po pełne zrzeczenie kliknij tutaj.