Jaka będzie Wielka Brytania po Brexit?

Jaka będzie Wielka Brytania po Brexit?

28 Oct 2018

W czerwcu 2016 r. Brytyjczycy zdecydowali się opuścić UE. W związku z tym, Zjednoczone Królestwo ma oficjalnie opuścić blok UE, o północy 30 marca 2019 r., Kończąc dziesięciolecie stosunków, które w większości były wyjątkowo korzystne dla brytyjskiej gospodarki.

Wiele osób zastanawia się, jak będzie wyglądać Wielka Brytania po zakończeniu Brexitu i w jaki sposób wpłynie to na jego gospodarkę. W tym krótkim artykule przyjrzymy się temu, co się dzieje i spróbujemy ocenić możliwe konsekwencje separacji.

Oto pięć punktów, które mogą decydować o przyszłości Wielkiej Brytanii.

1. Warunki "separacji"
Obecnie Wielka Brytania i UE, są w trakcie trwającego procesu "rozowdu", próbując dojść do porozumienia w sprawie warunków separacji. Jeśli nie dojdzie do porozumienia w wyznaczonym terminie, możemy spodziewać się tak zwanego "twardego Brexitu", co oznacza, że Wielka Brytania odejdzie bez porozumienia, co może oznaczać, że gospodarka dozna znacznie większego ciosu. 

Na początku niektórzy spekulowali, że UE może chcieć "ukarać" Wielką Brytanię, mając nadzieję, że zniechęci ona innych członków do pójścia za jej przykładem. Jednak na razie wydaje się, że negocjacje są kontynuowane zgodnie z oczekiwaniami. Jest mało prawdopodobne, że Wielka Brytania będzie mogła nadal korzystać z tych samych przywilejów, co przed Brexit, ale jeśli uda mu się osiągnąć porozumienie, które chce, wpływ można złagodzić.

Ponadto należy rozważyć dodatkowe koszty. Wielka Brytania prawdopodobnie będzie musiała zapłacić ogromną sumę pieniędzy, aby oddzielić się od UE, ale ile dokładnie, jeszcze nie zostało ustalone.

2. Funt brytyjski
Nie ma wątpliwości, że funt brytyjski odniósł poważne straty po referendum w sprawie Brexitu. Jak sugeruje poniższy wykres, od tego czasu brytyjska waluta nieco się poprawiła, jednak pozostaje zmienna. Wszystko może się zdarzyć po opublikowaniu warunków umowy lub w przypadku pojawienia się jakiegokolwiek innego czynnika. Ważne jest również, aby pamiętać, że słabszy funt oznacza, że Brytyjczycy mogą kupić mniej *, co może mieć również wpływ na całą gospodarkę.

GBP/USD October 2018

3. Przemieszczenia biznesowe
Londyn jest ważnym kapitałem biznesowym, gdzie wiele dużych firm z całej UE zdecydowało się na założenie swojej siedziby głównej i oddziałów. Teraz jednak, niektóre z tych firm mogą rozważać przeniesienie. Banki stanowią godny uwagi przykład firm, które mogą zastanawiać się nad relokacją *. Unijne organy regulacyjne wyjaśniły, że oczekują od banków otwarcia pełnowymiarowych operacji w ramach ASAP, a wiele z nich wybrało już Frankfurt, jako alternatywne centrum handlowe UE *. Według Sam Woods, brytyjskiego regulatora bankowego, aż 10,000 miejsc pracy w Wielkiej Brytanii jest zagrożonych od pierwszego dnia Brexitu. Międzynarodowi nadawcy tacy jak Disney również rozważają przeniesienie personelu i operacji do granic bloku UE.

4. Nowe podatki
Brytyjczycy powinni przygotować się na podwyżkę cen towarów podróżujących z UE, wcześniej nieopodatkowanych. Pojazdy, leki, importowana żywność i napoje to tylko niektóre przykłady produktów, które mogą kosztować znacznie więcej, gdy Wielka Brytania opuści UE. Obok słabszego funta, wpłynie to na detalistów, restauracje, sklepy i ogólnie gospodarkę *.

5. Siła robocza *
Pracodawcy z Wielkiej Brytanii do tej pory cieszyli się dużą liczbą pracowników z UE. Teraz niektórzy będą musieli przyzwyczaić się do płacenia więcej, ponieważ zmniejsza się podaż pracowników. Dzieje się tak w czasie, gdy bezrobocie w Wielkiej Brytanii jest najniższe od ponad czterech dekad. Oczywiście rząd brytyjski, może podjąć kroki, które ograniczą ten potencjalny problem, ale będzie musiał działać na czas, aby zapobiec kryzysowi.

Wszystkie te i kilka innych czynników, mogą mieć wpływ na brytyjską gospodarkę, gdy tylko Brexit zostanie ukończony, albo i wcześniej. Od wielu lat Wielka Brytania jest centrum finansowym Unii Europejskiej. Czy da rade przystosować się i utrzymać na swoim miejscu w obliczu zmian, czy też zobaczymy, że jej gospodarka pogrąża się w kryzysie?

Oczywiście dla inwestorów online, którzy mogą handlować w dowolnym kierunku, w górę lub w dół, każda zmiana cen oznacza ryzyko, ale także szanse.

 

* https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-03-27/brexit-is-a-year-away-here-s-what-s-happening-in-the-u-k
** https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-03-27/u-k-employers-concerned-about-brexit-migration-restrictions

Materiały zawarte w niniejszym dokumencie, nie zostały stworzone przez Vestle ale przez niezależną stronę trzecią i nie powinny w żaden sposób być rozumiane, bezpośrednio lub pośrednio, jako porady inwestycyjne, rekomendacje lub sugestie o strategii inwestycyjnej w odniesieniu do instrumentów finansowych, w jakikolwiek sposób. Każde wskazanie dotychczasowych wyników lub symulację wyników z przeszłości w tym dokumencie nie są wyznacznikiem przyszłych wyników.
Po pełne zrzeczenie kliknij tutaj.